Oi­keuk­sien­val­vo­jien yh­teys­tie­dot

Tarjoamme maksutonta ohjausta ja rohkaisua so­siaa­li­tur­vaan ja pal­ve­lui­hin liittyen kaikenikäisille näkövammaisille ja heidän läheisilleen.
Nainen hymyilee toimistossa asiakkaalleen, joka kuvan laidassa selin kameraan.

Tällä sivulla

Otathan aina ensisijaisesti yhteyttä oman alueesi työntekijään. Alueelliset työntekijät auttavat palvelupolulla eteenpäin ja osaavat kertoa juuri oman asuinseutusi palveluista ja tukimuodoista. Näkövammaisten liiton oikeuksienvalvonnan alueellinen toiminta kattaa koko Suomen.

Helsinki ja Uusimaa

PL 30, 00030 Iiris
Marjaniementie 74
00930 Helsinki

Elisa Montonen
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
p. 050 596 7730
elisa.montonen@nkl.fi

Arja Törnroos
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
p. 050 352 1907
arja.tornroos@nkl.fi

Pohjois-Karjala, Itä- ja Etelä-Savo sekä Pohjois-Savo (31.12.2020 saakka)

Tapio Tiilikainen
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Kauppakatu 17 B 35
80100 Joensuu
p. 050 596 5012
tapio.tiilikainen@nkl.fi

Keski-Suomi

Annika Tyynysniemi
lapsi- ja perhetyön asiantuntija
Matarankatu 6 (Kansalaistoiminnankeskus Mataran tiloissa)
40100 Jyväskylä
p. 050 352 1945
annika.tyynysniemi@nkl.fi

Etelä-Karjala, Kymenlaakso ja Päijät-Häme sekä Kanta-Häme (31.10.2020 saakka)

Vuokko Jantunen
toimeentuloturvan asiantuntija
Telkänkatu 2
55400 Imatra
p. 050 526 3725
vuokko.jantunen@nkl.fi

Pohjois-Pohjanmaa ja Kainuu

Sinikka Mäntyjärvi
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Linnankatu 32
90100 Oulu
p. 050 526 3831
sinikka.mantyjarvi@nkl.fi

Lappi

Sanna Piuva
vanhustyön asiantuntija
käyntiosoite: Maakuntakatu 12, 96100 Rovaniemi
postiosoite: PL 33, 96101 Rovaniemi
p. 0500 210 568
sanna.piuva@nkl.fi

Pirkanmaa

Antti Järvensivu
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Aleksanterinkatu 21 A, 5. krs (Neuroliiton tiloissa)
33100 Tampere
p. 050 526 3895
antti.jarvensivu@nkl.fi

Varsinais-Suomi ja Satakunta

Jaana Engblom
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Lounatuulet Yhteisötalo ry, 2. krs
Läntinen Pitkäkatu 33
20100 Turku
p. 050 591 8167
jaana.engblom@nkl.fi

Pohjanmaa

Eija Matintupa
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Vaasanpuistikko 17, 5. krs
65100 Vaasa
p. 050 526 3916
eija.matintupa@nkl.fi

Pohjois-Savo

Maarit Halonen (toimivapaalla 31.12.2020 saakka)
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Nilsiäntie 71, huoneisto 5A, 73300 Nilsiä
p. 050 338 9729
maarit.halonen@nkl.fi

Tapio Tiilikainen (31.12.2020 saakka)
oikeuksienvalvonnan asiantuntija
Kauppakatu 17 B 35
80100 Joensuu
p. 050 596 5012
tapio.tiilikainen@nkl.fi

Muut asiantuntijat

sosiaaliturvapäällikkö Laura Tolkkinen
p. 050 585 0374

oikeuksienvalvontalakimies Elli Björkberg
p. 09 3960 4604, 050 467 7401
elli.bjorkberg@nkl.fi

esteettömyysasiantuntija Juha Sylberg
p. 09 3960 4020, 050 596 5025
juha.sylberg@nkl.fi


Sivu päivitetty