Palveluopas 2019
17 Kes­kus­sai­raa­loi­den kun­tou­tu­soh­jaa­jat ja so­siaa­li­työn­te­ki­jät

Keskussairaalan kuntoutusohjaajat tukevat ja ohjaavat näkövammaisia heidän kuntoutumisessaan ja arjen askareista selviytymisessä. Kuntoutusohjaajilta saa tietoa apuvälineistä, kuntoutuksesta ja muista palveluista.

Etelä-Karjalan keskussairaala

Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiiri Eksote
Kuntoutusyksikkö
postiosoite: Koulukatu 14, 53100 Lappeenranta

Kuntoutusohjaaja Hanna Räisänen
p. 044 791 5764
hanna.x.raisanen@eksote.fi

Terveyssosiaalityöntekijä Tuula Ravi
Valto Käkelän katu 1, 53130 Lappeenranta
p. 044 791 5533

HUS
HUS Silmätautien Kuntoutuspoliklinikka / Orton
PL 224, 00029 HUS
Tenholantie 10 E, 5. krs, Helsinki
toimisto: 09 4717 7892, soittoaika ma-to 8.30–15, pe 8.30–13

Lapset ja nuoret
Kuntoutusohjaaja Merita Kronqvist (5-25 v.)
p. 09 4717 7882, 040 867 7697
Asiakastapaamiset: Nordenskiöldinkatu 18 A, 2. krs
Postiosoite: HUS Vega-talo, PL 349, 00029 HUS
merita.kronqvist@hus.fi

Fysioterapeutti/Liikkumistaidonohjaaja/Kuntoutusohjaaja Mirja Ström (0-4 v.)
p. 050 427 2714
mirja.strom@hus.fi

Työikäiset
Kuntoutusohjaaja Raija Manninen
p. 09 4717 7888, 050 427 0728
Asiakastapaamiset: Nordenskiöldinkatu 18 A, 2. krs Postiosoite: HUS Vega-talo, PL 349, 00029 HUS
raija.manninen@hus.fi

Fysioterapeutti/Liikkumistaidonohjaaja Nea Marjanen
p. 050 427 0791
nea.marjanen@hus.fi

Yli 65 vuotiaat
Kuntoutusohjaaja Hilkka Lindholm
p. 09 471 77 883, 040 504 5673
hilkka.lindholm@hus.fi

Kuulo näkövammaiset
Kuntoutusohjaaja Niina Hänninen
p. 09 4717 7881, 050 427 0146
niina.hanninen@hus.fi

Tietokoneen apuvälineasiat
Kuntoutusohjaaja Tarja Karamo
p. 09 4717 7884, 040 823 5601
tarja.karamo@hus.fi

Näönkäytönohjaaja Paula Pistokoski
p. 09 4717 7886, 050 427 9338
paula.pistokoski@hus.fi

Sosiaalityöntekijä Emilia Hallvar
p. 09 4717 7894
emilia.hallvar@hus.fi

Sosiaalityöntekijä Susanna Alho
p. 09 4717 7895
susanna.alho@hus.fi

Psykologi Marika Kajander
p. 09 4717 7889, 050 427 9311

Kainuun keskussairaala
Kuntoutusyksikkö
postiosoite: Kauppakatu 36 A 6, 87100 Kajaani

Kuntoutusohjaaja Raija Raninen
p. 050 361 4073
raija.raninen@kainuu.fi

Kuntoutusohjaaja/liikkumistaidonohjaaja Hilkka Louhisalmi
p. 044 797 4041
hilkka.louhisalmi@kainuu.fi

Kanta-Hämeen keskussairaala
Lääkinnällinen kuntoutus
postiosoite: Ahvenistontie 20, 13530 Hämeenlinna

Kuntoutusohjaaja Ninna Arola
p. 03 629 3228 (takaisinsoittopalvelu)
ninna.arola@khshp.fi

Kuntoutusohjaaja Eeva Saukkonen
p. 03 629 3228 (takaisinsoittopalvelu)
eeva.saukkonen@khshp.fi

Keski-Pohjanmaan keskussairaala

Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveyspalvelukuntayhtymä Soite

Kuntoutuspalvelut
Mariankatu 16-20, 67200 Kokkola

Aistivammaisten aikuisten kuntoutusohjaaja Marianne From
p. 040 653 4312
marianne.from@soite.fi

Näkövammaiset lapset
Kuntoutusohjaaja Elisa Visti
p. 06 8264 266
kirsi.visti@soite.fi

Keski-Suomen keskussairaala
Keskussairaalantie 19, 40620 Jyväskylä

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Pirjo Kallio
p. 014 269 1221, 044 702 1221
pirjo.kallio@ksshp.fi

Näkövammaiset lapset
Kuntoutusohjaaja Laila Paananen
p. 014 269 2529, 040 480 1268
laila.paananen@ksshp.fi

Näönkäytönohjaus
Näönkäytönohjaajat Eija Kivi ja Ville Rissanen
p. 014 269 1296, 044 702 1296
eija.kivi@ksshp.fi ja ville.rissanen@ksshp.fi

Kuulo- ja kuulonäkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Rauno Jäntti
p. 014 269 1055, 044 702 1055
rauno.jantti@ksshp.fi

Kuopion yliopistollinen sairaala
KYS, Näkökeskus 3501
postiosoite: PL 100 70029 KYS

Näkövammaiset aikuiset ja kuurosokeat
Kuntoutusohjaaja Tuula Hartikainen
p. 044 717 9599
tuula.hartikainen@kuh.fi

Näkövammaiset lapset, kuopiolaiset ja siilinjärveläiset näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Riitta Rajala
p. 044 717 2480
riitta.rajala@kuh.fi

Sosiaalityöntekijä Sari Jääskeläinen
p. 044 711 3583
sari.jaaskelainen@kuh.fi

Kymenlaakson keskussairaala
Kymsote Kymenlaakson sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymä
Kotkantie 41, 48210 Kotka

Näkövammaisten lasten ja aikuisten kuntoutusohjaaja
Leeni Koskinen
p. 044 583 5942
leeni.koskinen@kymsote.fi

Neurologiset ja Näkömonivammaiset lapset
Hannele Fransas
p. 044 583 5944
hannele.fransas@kymsote.fi

Lapin keskussairaala
Silmätautien poliklinikka
PL 8041, 96101 Rovaniemi

Näkövammaisten aikuisten kuntoutusohjaaja
Kirsti Kostamovaara
p. 040 682 3121
kirsti.kostamovaara@lshp.fi

Näkövammaisten lasten kuntoutusohjaaja
Sanna-Maija Pohjanvesi
p. 040 834 2810
sanna-maija.pohjanvesi@lshp.fi

Näkövammaisten aikuisten kuntoutusohjaaja / liikkumistaidonohjaaja
Juha Romakkaniemi
p. 040 660 4054
juha.romakkaniemi@lshp.fi

Silmäpoliklinikan sosiaalityöntekijä
Sosiaalityöntekijä Kati Ollila virkavapaalla, hänen tointaan hoitaa Eija Kiviniemi/ Tuula Pentti (vuoroviikoin)
p. 016 328 3213
eija.kiviniemi@lshp.fi /tuula.pentti@lshp.fi

Mehiläinen Länsi-Pohja
Kauppakatu 25, 94100, Kemi
Näkövammaisten kuntoutusohjaaja Annette Hietala
p. 040 573 4655
annette.hietala@mehilainen.fi

Mikkelin keskussairaala
Etelä-Savon sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymä
Viljavuuspalvelun talo, Graanintie 7, 50190, Mikkeli

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Sirpa Halinen
p. 044 351 2654
sirpa.halinen@essote.fi

Näkövammaiset lapset
Terttu Suuronen
p. 044 351 6582
terttu.suuronen@essote.fi

Sosiaalityöntekijä Anu Ritsilä p. 044 351 2347

Oulun yliopistollinen sairaala
Näkökeskus
PL 21, 90029 OYS
p. 08 315 3307
käyntiosoite: Medipolis, Kiviharjuntie 11, 90220 Oulu

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Juha Häggman
p. 08 315 3319, 0400 292 535
juha.haggman@ppshp.fi

Näkövammaiset lapset ja nuoret
Kuntoutusohjaaja Merja Määttä
p. 08 315 3342, 0400 292 531
merja.maatta@ppshp.fi

Näönkäytönohjaus
Kuntoutusohjaaja Eija Lukkarila
p. 08 315 3307, 0400 162 712
eija.lukkarila@ppshp.fi

Liikkumistaidon ohjaus
Kuntoutusohjaaja Esko Jutila
p. 08 315 3325, 0400 292 536
esko.jutila@ppshp.fi

Sosiaalityöntekijä (silmätautien klinikka)
p. 08 315 4516, 040 553 9374

Pohjois-Karjalan keskussairaala
PKSSK (Pohjois-Karjalan Sairaanhoito- ja sosiaalipalvelujen kuntayhtymä)
Silmäkeskus/Näönkuntoutus
Tikkamäentie 16/ G2 2.krs., 80210 Joensuu

Kuntoutusohjaus, näönkäyttö ja liikkumistaito
Kuntoutusohjaaja Anne Laitinen
p. 013 330 3339
anne.laitinen@siunsote.fi

Kuntoutusohjaus ja näönkäyttö
Kuntoutusohjaaja Mari Hämäläinen
p. 013 330 8092
mari.hamalainen@siunsote.fi

Päijät-Hämeen keskussairaala
Kuntoutustutkimuspoliklinikka/ Silmäklinikka
Keskussairaalankatu 7, 15850 Lahti

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Ritva Suokas
p. 03 819 4825, 044 719 5645
ritva.suokas@phhyky.fi

Näkövammaiset lapset ja aikuiset
Kuntoutusohjaaja Päivi Virta
p. 044 719 5644
paivi.virta@phhyky.fi

Sosiaalityöntekijä Raija Virkkunen
p. 044 719 5587

Satakunnan keskussairaala
Silmäpoliklinikka
Sairaalantie 3, 28500 Pori

Näkövammaiset aikuiset, liikkumistaidon- ja näönkäytönohjaus
Kuntoutusohjaaja Lilli-Kaisa Lepomäki
p. 02 627 7858, 044 707 7858
lilli-kaisa.lepomaki@satshp.fi

Näkövammaiset lapset, kuurosokeat aikuiset ja lapset sekä liikkumistaidon- ja näönkäytön ohjaus
Kuntoutusohjaaja Anne Laiho
p. 02 627 7848, 044 707 7848
anne.laiho@satshp.fi

Savonlinnan keskussairaala
Kuntoutus/Esh, näönkuntoutus
PL 111, 57101 Savonlinna
käyntiosoite: Rakennus F1/3, 3.krs., Keskussairaalantie 6, 57120 Savonlinna

Kuntoutussuunnittelija Päivi Murto
p. 044 417 3320
paivi.murto@sosteri.fi

Seinäjoen keskussairaala
Hanneksenrinne 7, 60220 Seinäjoki

Kuntoutusohjaaja/näönkäyttö, liikkumistaito Marja Marttila
p. 050 474 4354
marja.marttila@epshp.fi

Kuntoutusohjaaja/liikkumistaito Anita Hokkanen
p. 050 474 4966
anita.hokkanen@epshp.fi

Kuntoutusohjaaja Tarja Jaskari
p. 050 474 4858
tarja.jaskari@epshp.fi

Sosiaalityöntekijä
p. 06 415 4690

Tampereen yliopistollinen sairaala
Näönkuntoutus Finn-Medi 6-7
PL 2000, 33521 Tampere
käyntiosoite: Biokatu 14, 33520 Tampere

HUOM! posti- ja käyntiosoitteet muuttuvat 2019 heinäkuun aikana.

Aikuisten näkövammaisten ja kuulonäkövammaisten kuntoutus- ja liikkumistaidonohjaus
Kuntoutusohjaaja Pirjo-Riitta Urvanta
p. 03 3116 5058
pirjo-riitta.urvanta@pshp.fi

Liikkumistaidonohjaus ja aikuisten näkövammaisten kuntoutusohjaus
Kuntoutusohjaaja Merja Lehmuskoski
p. 03 3116 5952, 050 593 6406
merja.lehmuskoski@pshp.fi

Näkövammaisten lasten kuntoutus- ja liikkumistaidon ohjaus
Kuntoutusohjaaja Heidi Haapalehto
p. 050 331 4878
heidi.haapalehto@pshp.fi

Näkövammaisten koululaisten (3. luokasta alkaen) ja aikuisten kuntoutusohjaus
Kuntoutusohjaaja Margit Östman
p. 03 3116 5645, 050 593 4321
margit.ostman@pshp.fi

Kaikenikäisten näkövammaisten kuntoutus- ja liikkumistaidonohjaus, apuvälinesovitukset
Kuntoutusohjaaja
Hanna Koponen
p. 050 436 9482
hanna.koponen@pshp.fi

Sosiaaliturva- ja kuntoutusasiat
Sosiaalityöntekijä Anitta Korkea-aho
p. 03 3116 5237
anitta.korkea-aho@pshp.fi

Turun yliopistollinen keskussairaala
Näköpoliklinikka R81A
PL 52, 20521 Turku
käyntiosoite: Rakennus 8, 1. krs., Kiinamyllynkatu 4-8, 20520 Turku

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Eija Hiitti
p. 040 593 4023
eija.hiitti@tyks.fi

Kuulonäkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Kirsi Liukkonen
p. 050 438 3629
kirsi.liukkonen@tyks.fi

Näkövammaiset ja kuulonäkövammaiset lapset
Kuntoutusohjaaja Sofia Kumpula
p. 040 593 4024
sofia.kumpula@tyks.fi

Näönkäytönohjaus ja apuvälinepalvelut
Näönkäytönohjaaja Leena Kivi-Tuominen
p. 02 313 2514
leena.kivi-tuominen@tyks.fi

Näkövammaisten ja -ongelmaisten optikkopalvelut
Optikko Marja Elovirta
p. 02 313 2543
marja.elovirta@tyks.fi

Sosiaalityöntekijä Kristiina Herlevi
p. 02 313 1591
kristiina.herlevi@tyks.fi

Vaasan keskussairaala
Kuntoutusohjaus
Sarjakatu 2 C 3, 65320 Vaasa

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Marja-Leena Österlund
p. 0400 792 428
marja-leena.osterlund@vshp.fi

Näkövammaiset lapset
Kuntoutusohjaaja Marika Käld
p. 040 770 0105
marika.kald@vshp.fi