Palveluopas 2017
18 Kes­kus­sai­raa­loi­den kun­tou­tu­soh­jaa­jat ja so­siaa­li­työn­te­ki­jät

Keskussairaalan kuntoutusohjaajat tukevat ja ohjaavat näkövammaisia heidän kuntoutumisessaan ja arjen askareista selviytymisessä. Kuntoutusohjaajilta saa tietoa apuvälineistä, kuntoutuksesta ja muista palveluista.

Etelä-Karjalan keskussairaala
Kuntoutusyksikkö
postiosoite: Kirkkokatu 1, 53100 Lappeenranta

Kuntoutusohjaaja Hanna Räisänen
p. 044 791 5764
hanna.x.raisanen@eksote.fi

Terveyssosiaalityöntekijä Tuula Ravi
p. 044 791 5533

HUS
HYKS, Läntinen Silmäsairaala
Kuntoutuspoliklinikka
PL 224, 00029 HUS
Orton, Tenholantie 10 e, 5. krs, Helsinki
toimisto: 09 4717 7892, soittoaika ma-to 8.30–15, pe 8.30–13

Lapset ja nuoret
Kuntoutusohjaaja Ulla Eronen (4-25 v.)
p. 09 4717  7882, 040 867 7697
Asiakastapaamiset: Nordenskiöldinkatu 18 A, 2. krs
ulla.eronen@hus.fi

Liikkumistaidonohjaaja/kuntoutusohjaaja Mirja Ström (0-4 v.)
p. 09 4717 7885, 050 427 2714
Asiakastapaamiset: Nordenskiöldinkatu 18 A, 2. krs
mirja.strom@hus.fi

Työikäiset
Kuntoutusohjaaja Raija Manninen
p. 09 4717 7888, 050 427 0728
Asiakastapaamiset: Nordenskiöldinkatu 18 A, 2. krs
raija.manninen@hus.fi

Liikkumistaidonohjaaja Nea Marjanen
p. 050 427 0791
nea.marjanen@hus.fi

Yli 65‑vuotiaat
Kuntoutusohjaaja Hilkka Lindholm
p. 09 471 77 883,  040 504 5673
hilkka.lindholm@hus.fi

Kuulo‑näkövammaiset
Kuntoutusohjaaja Niina Hänninen
p. 09 4717 7881, 050 427 0146
niina.hanninen@hus.fi

Tietokoneen apuvälineasiat
Kuntoutusohjaaja Tarja Karamo
p. 09 4717 7884, 040 823 5601
tarja.karamo@hus.fi

Näönkäytönohjaaja Paula Pistokoski
p. 09 4717 7886, 050 427 9338
paula.pistokoski@hus.fi

Sosiaalityöntekijä Raija Ovaska, Silmäklinikka
p. 09 4717 7894
raija.ovaska@hus.fi

Sosiaalityöntekijä Susanna Alho, Silmäklinikka
p. 09 4717 7895
susanna.alho@hus.fi

Psykologi Marika Kajander
p. 09 4717 7889

Kainuun keskussairaala
Kuntoutusyksikkö
postiosoite: Kauppakatu 36 A 6, 87100 Kajaani

Kuntoutusohjaaja Raija Raninen
p. 050 361 4073
raija.raninen@kainuu.fi

Kuntoutusohjaaja/liikkumistaidonohjaaja Hilkka Louhisalmi
p. 044 797 4041
hilkka.louhisalmi@kainuu.fi

Kanta-Hämeen keskussairaala
Lääkinnällinen kuntoutus
postiosoite: Ahvenistontie 20, 13530 Hämeenlinna

Kuntoutusohjaaja Ninna Arola
p. (03) 629 2236, 050 372 8255
ninna.arola@khshp.fi

Kuntoutusohjaaja Eeva Saukkonen
p. (03) 629 2896, 050 351 8542
eeva.saukkonen@khshp.fi

Keski-Pohjanmaan keskussairaala

Näkövammaisten kuntoutusohjaus ja näön apuvälinepalvelut
p. 040 653 4312

Keski-Suomen keskussairaala
Keskussairaalantie 19, 40620 Jyväskylä

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Oili Pekkarinen
p. 014 269 1221, 044 702 1221
oili.pekkarinen@ksshp.fi

Näkövammaiset lapset
Kuntoutusohjaaja Laila Paananen
p. 014 269 2529, 040 480 1268
laila.paananen@ksshp.fi

Näönkäytönohjaus
Kuntoutusohjaaja Eija Kivi
p. 014 269 1296, 044 702 1296
eija.kivi@ksshp.fi

Kuulo- ja kuulonäkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Rauno Jäntti
p. 014 269 1055, 044 702 1055
rauno.jantti@ksshp.fi

Kuopion yliopistollinen sairaala
KYS, Näkökeskus 3501
postiosoite: PL 100 70029 KYS

Näkövammaiset aikuiset ja kuurosokeat
Kuntoutusohjaaja Tuula Hartikainen
p. 044 717 9599
tuula.hartikainen@kuh.fi

Näkövammaiset lapset, kuopiolaiset ja siilinjärveläiset näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Riitta Rajala
p. 044 717 2480
riitta.rajala@kuh.fi

Sosiaalityöntekijä Sisko Lätti
p.017 173 583, 044 711 3583
sisko.latti@kuh.fi

Kymenlaakson keskussairaala
Carea- Kymenlaakson sairaanhoito- ja sosiaalipalvelujen kuntayhtymä
Kotkantie 41, 48210 Kotka

Kuntoutusohjaaja Leeni Koskinen
p. 044 583 5942
leeni.koskinen@carea.fi

Sosiaalityöntekijä Ritva Tampio
p. 044 223 1309

Lapin keskussairaala
Silmätautien poliklinikka
PL 8041, 96101 Rovaniemi

Kuntoutusohjaaja
Kirsti Kostamovaara
p. 016 328 2117
kirsti.kostamovaara@lshp.fi

Kuntoutusohjaaja Sanna-Maija Pohjanvesi
vs. Juha Romakkaniemi (9/2017 asti)
p. 016 328 2217
juha.romakkaniemi@lshp.fi

Silmäpoliklinikan sosiaalityöntekijä
Sosiaalityöntekijä Kati Ollila virkavapaalla, hänen tointaan hoitaa Eija Kiviniemi/ Tuula Pentti (vuoroviikoin)
p. 016 328 3213
eija.kiviniemi@lshp.fi /tuula.pentti@lshp.fi

Länsi-Pohjan keskussairaala
Kauppakatu 25, 94100, Kemi
Kuntoutusohjaaja Annette Hietala
p. 040 573 4655
annette.hietala@lpshp.fi

Mikkelin keskussairaala
Näkövammaiset aikuiset 
Kuntoutusohjaaja Sirpa Halinen
p. 044 351 2654
sirpa.halinen@essote.fi

Näkövammaiset lapset
Terttu Suuronen p. 015 3511 (keskus)
terttu.suuronen@essote.fi

Sosiaalityöntekijä Päivi Laamanen
p. 044 351 2491 

Oulun yliopistollinen sairaala
Näkökeskus
PL 21, 90029 OYS
käyntiosoite: Kajaanintie 50, 90220 Oulu

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Juha Häggman/ Heidi Siira
p. 08 315 5507, 0400 292 535/0405 626 562
juha.haggman@ppshp.fi, heidi.j.siira@ppshp.fi

Näkövammaiset lapset ja nuoret
Kuntoutusohjaaja Merja Määttä
p. 08 315 3360, 0400 292 531
merja.maatta@ppshp.fi

Näönkäytönohjaus
Kuntoutusohjaaja Eija Lukkarila
p. 08 315 3307, 0400 162 712
eija.lukkarila@ppshp.fi 

Liikkumistaidon ohjaus
Kuntoutusohjaaja Esko Jutila
p. 08 315 3316, 0400 292 536
esko.jutila@ppshp.fi

Sosiaalityöntekijä (silmätautien klinikka)
Leena Törrö
p. 08 315 4516, 040 553 9374

Pohjois-Karjalan keskussairaala
PKSSK (Pohjois-Karjalan Sairaanhoito- ja sosiaalipalvelujen kuntayhtymä)
Silmäkeskus/Näönkuntoutus
Tikkamäentie 16/ G2 2.krs., 80210 Joensuu

Kuntoutusohjaus, näönkäyttö ja liikkumistaito
Kuntoutusohjaaja Anne Laitinen
p. 050 387 7672
anne.laitinen@pkssk.fi

Kuntoutusohjaus, näönkäyttö ja liikkumistaito
Kuntoutusohjaaja Kirsi Lehtoranta
p. 050 571 6502
kirsi.lehtoranta@pkssk.fi

Päijät-Hämeen keskussairaala
Kuntoutustutkimuspoliklinikka/ Silmäklinikka
Keskussairaalankatu 7, 15850 Lahti
 
Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Ritva Suokas
p. 03 819 4825, 044 719 5645
ritva.suokas@phhyky.fi
 
Näkövammaiset lapset ja aikuiset
Kuntoutusohjaaja Päivi Virta
p. 03 819 4644, 044 719 5644
paivi.virta@phhyky.fi
 
Sosiaalityöntekijä Raija Virkkunen
p. 044 719 5587

Satakunnan keskussairaala
Silmäpoliklinikka
Sairaalantie 3, 28500 Pori

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Lilli-Kaisa Lepomäki
p. 02 627 7858, 044 707 7858
lilli-kaisa.lepomaki@satshp.fi

Näkövammaiset lapset, kuurosokeat aikuiset ja lapset sekä liikkumistaidon- ja näönkäytön ohjaus
Kuntoutusohjaaja Anne Laiho
p. 02 627 7848, 044 707 7848
anne.laiho@satshp.fi

Savonlinnan keskussairaala
Kuntoutus/Esh, näönkuntoutus
PL 111, 57101 Savonlinna
käyntiosoite: Rakennus F1/3, 3.krs., Keskussairaalantie 6, 57120 Savonlinna

Kuntoutussuunnittelija Päivi Murto
p. 044 417 3320
paivi.murto@isshp.fi

Seinäjoen keskussairaala
Hanneksenrinne 7, 60220 Seinäjoki

Kuntoutusohjaaja/näönkäyttö Marja Marttila
p. 044 415 4354
marja.marttila@epshp.fi

Kuntoutusohjaaja Anita Hokkanen
p. 044 415 4966
anita.hokkanen@epshp.fi

Kuntoutusohjaaja Tarja Jaskari
p. 044 415 4858
tarja.jaskari@epshp.fi

Sosiaalityöntekijä Marjaana Elsinen
p. 06 415 4690
marjaana.elsinen@epshp.fi

Tampereen yliopistolinen sairaala
Näönkuntoutus Finn-Medi 6-7
PL 2000, 33521 Tampere
käyntiosoite: Biokatu 14, 33520 Tampere

Aikuisten näkövammaisten ja kuulonäkövammaisten kuntoutus- ja liikkumistaidonohjaus
Kuntoutusohjaaja Pirjo-Riitta Urvanta
p. 03 3116 5058
pirjo-riitta.urvanta@pshp.fi

Liikkumistaidonohjaus ja aikuisten näkövammaisten kuntoutusohjaus
Kuntoutusohjaaja Merja Lehmuskoski
p. 03 3116 5952, 050 593 6406
merja.lehmuskoski@pshp.fi

Näkövammaisten lasten kuntoutus- ja liikkumistaidon ohjaus
Kuntoutusohjaaja Heidi Haapalehto
p. 03 3116 9014, 050 331 4878
heidi.haapalehto@pshp.fi

Näkövammaisten koululaisten (3. luokasta alkaen) ja aikuisten kuntoutusohjaus
Kuntoutusohjaaja Margit Östman
p. 03 3116 5645, 050 593 4321
margit.ostman@pshp.fi 

Sosiaaliturva- ja kuntoutusasiat
sosiaalityöntekijä Anitta Korkea-aho
P. 03 3116 5237
anitta.korkea-aho@pshp.fi

Turun yliopistollinen keskussairaala
Näköpoliklinikka
PL 52, 20521 Turku
käyntiosoite: Hämeenkatu 4, 1. krs., 20520 Turku

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Eija Hiitti
p. 040 593 4023
eija.hiitti@tyks.fi

Kuulonäkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Kirsi Liukkonen
p. 050 438 3629
kirsi.liukkonen@tyks.fi

Näkövammaiset ja kuulonäkövammaiset lapset
Kuntoutusohjaaja Rimma Joenperä
p. 040 593 4024
rimma.joenpera@tyks.fi

Näönkäytönohjaus ja apuvälinepalvelut
Näönkäytönohjaaja Leena Kivi-Tuominen
p. 02 313 2514
leena.kivi-tuominen@tyks.fi

Näkövammaisten ja -ongelmaisten optikkopalvelut
Optikko Marja Elovirta
p. 02 313 2543
marja.elovirta@tyks.fi

Sosiaalityöntekijä Kristiina Herlevi
p. 02 313 1591
kristiina.herlevi@tyks.fi

Vaasan keskussairaala
Hietalahdenkatu 2-4, 65130 Vaasa

Näkövammaiset aikuiset
Kuntoutusohjaaja Marja-Leena Österlund
p. 06 213 2428, 0400 792 428
marja-leena.osterlund@vsph.fi

Näkövammaiset lapset
Kuntoutusohjaaja Marika Käld
p. 06 213 2421
marika.kald@vshp.fi

Ruotsinkielistä palvelua

Förbundet Finlands Svenska Synskadade (FSS)
Parisgränden 2 A 1, 00550 Helsingfors
telefon: 09 6962 300
FSS:n yhteystietosivu


Kelan valtakunnalliset palvelunumerot

Asumisen tuet 020 692 201
Eläkeasiat 020 692 202
Kela-kortti ja EU-sairaanhoitokortti 020 692 203 
Kuntoutus 020 692 205
Lapsiperheiden tuet 020 692 206 
Maasta- ja maahanmuutto 020 634 0200
Omaisen kuoltua 020 692 208
Opiskelijan tuet 020 692 209
Sairastaminen 020 692 204
Toimeentulotuki 020 692 207
Työttömyysajan tuet 020 692 210
Vammaistuet 020 692 211
Maksupäivätiedustelut  020 634 0210 
Perintäkeskus 020 634 4940