Palveluopas 2017
16 Nä­kö­vam­mais­ten lii­ton oi­keuk­sien­val­von­nan asian­tun­ti­jat

Näkövammaisten liiton oikeuksienvalvonnan asiantuntijat  (entiset aluesihteerit) neuvovat palvelujen ja tukien hakemisessa sekä muutoksenhaussa kaikkia näkövammaisia ja heidän omaisiaan. Oikeuksienvalvonan asiantuntijat toimivat linkkinä näkövammaisten ihmisten ja sosiaali- ja terveyspalvelujärjestelmän välillä ja tekevät yhteistyötä myös muiden näkövammaisten parissa työskentelevien tahojen kanssa. Asiantuntijoiden palvelut ovat maksuttomia.

Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson alue (aikuset ja lapset), Päijät-Häme (aikuiset)
Vuokko Jantunen
p. 050 526 3725
vuokko.jantunen@nkl.fi

Helsingin ja Uudenmaan alue
Arja Törnroos
p. 050 352 1907
arja.tornroos@nkl.fi

Maria Liisa Punkari (31.8.2017 saakka)
p. 050 596 7730
ml.punkari@nkl.fi

Keski-Suomen alue (aikuiset ja lapset), Päijät-Häme (lapset)
Annika Tyynysniemi
p. 050 352 1945
annika.tyynysniemi@nkl.fi 

Lapin alue
Niina Pekkala
p. 0500 210 568
niina.pekkala@nkl.fi

Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen alue
Olli-Pekka Rättäri
p. 050 526 3895
op.rattari@nkl.fi

Pohjanmaan alue
Eija Matintupa
p. 050 526 3916
eija.matintupa@nkl.fi

Pohjois-Savon alue
Maarit Halonen
p. 050 338 9729
maarit.halonen@nkl.fi

Pohjois-Karjalan, Etelä-Savon ja Itä-Savon alue
Tapio Tiilikainen
p. 050 596 5012
tapio.tiilikainen@nkl.fi

Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun alue
Sinikka Mäntyjärvi
p. 050 526 3831
sinikka.mantyjarvi@nkl.fi

Varsinais-Suomen ja Satakunnan alue
Jaana Engblom
p. 050 591 8167
jaana.engblom@nkl.fi